Szkolne Obchody Dnia Niepodległości (sobota)

„-Kto Ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak Twój?
– Orzeł Biały… „
Każdy z nas zna od dziecka te słowa, które towarzyszą nam przez całe życie.
11 listopada br. w Szkole Polskiej im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii uczciliśmy 105 rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, która u nas trwało cały weekend. Nasza placówka przystąpiła do akcji MEiN ,,Szkoła do hymnu 2023”, oraz do akcji MSZ „Niepodległa do hymnu”.
Były to dla nas dni szczególnie wyjątkowe i emocjonujące, ponieważ po raz pierwszy w murach naszej szkoły świętujemy z najmłodszymi naszymi uczniami – oddziałów dziecięcych. Pierwszego dnia mieliśmy zaszczyt dumnie odśpiewać Mazurka dąbrowskiego w wirtualnym połączeniu z Miejskie Przedszkole nr 33 w Częstochowie.
Następnie miała miejsce część artystyczna uczniów oddziałów dziecięcych oraz młodszych klas szkoły podstawowej, recytowali wiersze i słuchano pieśni z trudnego okresu niewoli. Serdecznym pozdrowieniem przedszkolaków z Częstochowy zamknięto połączenie online.
W późniejszej części dnia, już w szkolnych ławkach z nauczycielami, utrwalano wiadomości na temat minionego już czasu smutku i marzeń o wolnej Ojczyźnie.
Obchodom Święta Niepodległości Polski doniosłą historyczną otoczkę dodała wystawa w roku kopernikańskim ustanowionym przez Sejm RP pt. ,,Mikołaj Kopernik Życie i dzieło” Polaku znanym na całym świecie i jego publikacji która uporządkowała wizję wszechświata,, O obrotach sfer niebieskich”.
Wystawa polsko i włoskojęzyczna została użyczona w ramach współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie, dzięki uprzejmości Konsul Generalnej RP Pani Anny Golec-Mastroianni, która przekazała również najserdeczniejsze życzenia miłego świętowania.
Współpraca przy tym i innych planowanych projektach z zaprzyjaźnionymi placówkami w Polsce dzięki OMEP, została nawiązana już w zeszłym roku tuż po powstaniu oddziałów przedszkolnych w naszej szkole. Z w/w Przedszkolem Miejskim nr 33 w Częstochowie dyrektor Barbarą Buczkowską-Staniec, Zespołem Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie dyrektor Agnieszką Ciupał oraz wsparciem Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Panem Rafałem Piotrowskim, który przekazał na dobry początek naszych relacji dla naszej placówki poza granicami pamiątkową flagę Polski. Do zobaczenia przy kolejnym projekcie Świąt Bożego Narodzenia.
Serdecznie dziękujemy za ten wspólnie spędzony dzień. Niech żyje Polska!!!