Akcja „Przerwa na czytanie” w naszej szkole

 

15 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się akcja ,,Przerwa na czytanie”. Była to już IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu czytania podczas przerwy szkolnej. Szkoła w Bolonii dołączyła do wydarzeniu po raz pierwszy, akcja została w związku z tym poprzedzona krótką prezentacją najnowszych i najciekawszych pozycji szkolnego księgozbioru. Przesłaniem prezentacji było przekonanie naszych uczniów, iż po książkę można sięgać w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Czytanie odbywało się na kilka sposobów, w oddziałach przedszkolnych nauczyciele czytali fragmenty książek wybranych przez najmłodszych, uczniowie klas starszych czytali książki proponowane przez nauczycieli, najbardziej zagorzali czytali te przyniesione z domu. Przerwa z książką była niewątpliwie momentem, który scalił uczniów naszej szkoły i pozwolił rozsmakować się w lekturze. Dla niektórych ten nietypowy sposób spędzenia przerwy stał się okazją do wypożyczenia przewertowanego tomu, dla innych był momentem relaksu. Można śmiało powiedzieć, że był to dzień nieco inny niż pozostałe, bo pełen skupienia i zaczytania. Jesteśmy wdzięczni za pomysł na „Przerwę na czytanie” i mamy nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej.